Mais – interessant selv med under 30 prosent stivelse?

Dyrkingsforsøk viser at selv om stivelsesinnholdet blir lavere kan en likevel vil opprettholde en god fordøyelighet (OMD).

En trend med lengre vekstsesong og nye sorter gjør det interessant å utvide dyrkingsområdet for mais. Tørrstoffinnholdet er et mye brukt kriterium for å vurdere modningsgraden, kvaliteten og mulighetsrommet for mais- dyrking. Et tørrstoffinnhold på 30–35 prosent betraktes som optimalt både i forhold til næringsverdi, grovfôropptak og melkeproduksjon. Da kan vi i Norge oppnå tørrstoffavlinger på 1400–1900 kg per dekar. Spørsmålet er om det ut fra fôringsfaglig vurdering kan være interessant å dyrke fôrmais selv om man ikke oppnår et optimalt tørrstoffinnhold.

Les hele artikkelen her

Siste nytt

Med kurs mot eliten

Bilde …

For å bli avlsokse for NRF og Geno, må kalven passere et nåløye. Vi har fulgt 12391 Laupen fra kalv til eliteokse, og nå er det Laupen-avkom i kyr over hele landet. Det hadde ikke vært mulig uten sædruta!

Det gode liv for både folk og dyr

Bilde …

– Vi blir ikke rike, men vi har det godt!

Dyrking av fôrmais i mer marginale strøk

Bilde …

Fôrmais kan gi store avlinger, lavere produksjonskostnader og et godt, smakelig og næringsrikt fôr som kan øke grovfôropptaket.Ingress

Enklere, billigere og raskere

Bilde …

Med de nye gule øremerkene og innsending med tankbil er det mulig å få GS analyseresultat allerede da kvigekalven bare er to uker gammel.

To populære eliteokser

Bilde …

Denne gangen har vi valgt oss ut 12415 NR Ulheim og 12421 NR Sjursplassen-ET. Disse er blant «vinnerne» i Geno avlsplan da vi ser at begge oksene har høye prognoser og forventes mye brukt framover våren. De er begge distribuert regionalt, og vil bli lansert over hele landet fra mars